2016 |2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

 

2017 RESULTS
COMPLETE RESULTS AS THEY COME AVAILABLE!
Read the story on this year's competition. | 2017 Photo Gallery
COMING SOON - Click on red headings below for qualifying results!


ADULT SINGLES
Champion - Robert Bonnett, Wingham
2nd Place - Jon Conrad, Milverton
3rd Place - Connor Reinman, Grosse Pointe Farms, Michigan
4th Place - Nathan Jongsma, Sudbury

20's CHAMPION
Justin Slater, Toronto - 104

INTERMEDIATE SINGLES
Champion - Abijah Jongsma, Hamilton
2nd Place - Scott Torrance, Parry Sound
3rd Place - Nolan Tracey, Elmira
4th Place - Kyle Grasby, Holland Landing

INTERMEDIATE 20's CHAMPION
Kyle Grasby, Holland Landing - 24

JUNIOR SINGLES
Champion - Jahjireh Jong, Hamilton
2nd Place - Nate Hammond, Waterdown
3rd Place - Odai Alshared, Stratford
4th Place - Patrick Hulme, Tillsonburg

JUNIOR 20's CHAMPION
Patrick Hulme, Tillsonburg - 12

RECREATIONAL SINGLES
Champion - Tyson Kuepfer, Brunner
2nd Place - Bill Geris, London
3rd Place - Vincent Beaubien, Montreal, QC
4th Place - Donald Steeves, Alexandra, PEI

RECREATIONAL 20's CHAMPION
Tyson Kuepfer, Brunner - 73

CUE SINGLES
Champion - Wayne Schultz, Tavistock
2nd Place - Curtis Ryan, Kitchener
3rd Place - Floyd Kuepfer, Brunner
4th Place - Doug Schwartzentruber, New Hamburg

CUE SINGLES - 20's CHAMPION
Wayne Schultz - 111

DOUBLES
Champions - Clare Kuepfer, Dobbinton and Nathan Walsh, Kitchener
2nd Place - Tony Snyder, Waterloo and Dave Meijer, Kitchener
3rd Place - Ray Beierling, Dorchester and Jason Beierling, Kitchener
4th Place - Jonathan Scott Phillips and Justin Martin, Cambridge

RECREATIONAL DOUBLES
Champions - Connor and Tim Reinman, Grosse Pointe Farms, Michigan
2nd Place -Jerry Ward, Columbiana, Ohio and John Ramsey, Lisbon
3rd Place - Wayne Schroeder, Kitchener and Matt Casey, Toronto
4th Place - Jo-Ann and Peter Carter, Teeswater

CUE DOUBLES
Champions - Josh Carrafiello and Doug Schwartzentruber, New Hamburg
2nd Place - Wayne Schultz, Tavistock and Floyd Kuepfer, Milverton
3rd Place - Andrew Hutchinson, Kitchener and David King, Toronto
4th Place - Carl Litt and Carol Litt, Kitchener

CONSOLATION CUE DOUBLES
Champions - Lorne Steckley, Milverton and Karl Steckley, Wellesley
2nd Place - Paul Weber, Drayton and Oscar Weber, St. Jacobs
3rd Place - Joe Ward and Jim Ward, East Palestine, Ohio
4th Place - Dave Brubacher, Listowel and Dennis Brubacher, Elmira

YOUTH DOUBLES
Champions - Abijah Jongsma and Jahjireh Jong, Hamilton
2nd Place - Zionne Jongsma, Burlington and Rohin Subramanyan, Hamilton
3rd Place - Sam Meijer and Elliott Meijer, Kitchener
4th Place - Manoah Jongsma, Hamilton and Rachel Beierling, Dorchester


EARLY BIRD DRAW WINNERS
Jerry Ward, Columbiana, Ohio
Jerrid Hergott, Cambridge


KARIN JESKE AWARD
Generously sponsored by Hans Reinhold, Germany
Adult Singles Top Female - Beverly Vaillancourt, Penetanguishene


OFFICIAL CROKINOLE BOARD DRAW WINNER
Jerrid Hergott, Cambridge


OLDEST ENTRANTS
Bill Harris, Southampton
Margaret Wigginton, Charlottetown, PEI


YOUNGEST ENTRANTS
Boy - Manoah Jongsma, 7, Hamilton
Girl - Rachel Beierling, 5, Dorchester


50/50 DRAW WINNER
Matt Hammond, Waterdown


World Crokinole Championship™ Box 988, Tavistock, ON, Canada NOB 2RO
Telephone 519-655-2102 - Fax 519-655-3560 - e-mail: wccregistration@hotmail.com


© 2017 World Crokinole Championship™, Tavistock, Ontario, Canada